Jak zregenerować wysuszoną śluzówkę nosa?

Sucha śluzówka nosa jest problemem dość często spotykanym, który tak naprawdę okresowo dotyczy każdego z nas, Czynnikami, które mogą w znaczny sposób przyczynić się do wystąpienia tej dolegliwości są, suche powietrze, dym papierosowy oraz kurz. Wysuszona śluzówka nosa może doprowadzić pojawienia się świądu, uczucia dyskomfortu, a także do trudności z oddychaniem. Dlatego też tak ważne jest zapobieganie takim zmianom, a w razie ich wystąpienia jak najszybsze rozpoczęcie leczenia.

Jakie są przyczyny podrażnionej śluzówki nosa?

Przesuszenie śluzówki nosa może być spowodowane wskutek bardzo różnych czynników. Przyczyną tej dolegliwości może być suche powietrze (przede wszystkim w okresie grzewczym lub podczas przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach), przebywanie w zakurzonych miejscach czy narażanie się na działanie dymy papierosowego. Zdarza się, iż przesuszona śluzówka nosa jest skutkiem stosowania leków – zwłaszcza tych, które są wykorzystywane do łagodzenia objawów nieżytu nosa (w wyniku ich długotrwałego stosowania, mogą one doprowadzić do takiego właśnie efektu). Suchość w jamie nosowej może być również konsekwencją pewnych chorób, takich jak np. alergie, infekcje dróg oddechowych czy zespół Sjógrena.

Przesuszenie błon śluzowych może przyczynić się do wystąpienia świądu, dyskomfortu oraz trudności z oddychaniem przez nos. Na szczęście jest wiele sposobów oraz leków, które sprawiają, iż przesuszona śluzówka nosa przestaje być problemem – np. lek Zatoxin.

Regeneracja wysuszonej błony śluzowej nosa za pomocą preparatów aptecznych

Biorąc pod uwagę fakt, iż podrażniona śluzówka nosa może być wywołana różnymi chorobami, przed rozpoczęciem leczenia na własną rękę zaleca się skonsultować z lekarzem. Specjalista po dokonaniu diagnozy określi przyczynę schorzenia oraz zaleci bezpieczne i skuteczne farmaceutyki, które spowodują skuteczne nawilżenie śluzówki nosa.

Dopiero po takiej konsultacji, farmakologiczne leczenie można wesprzeć innymi, domowymi sposobami.

Domowe sposoby na regenerację wysuszonej śluzówki nosa

Bywa, iż przyczyną przesuszonej śluzówki nosa jest niewystarczające nawodnienie organizmu. Z tego właśnie względu konieczne staje się zwiększenie spożycia ilości płynów – w tym przypadku zalecana jest zwykła woda mineralna. Pomocne również mogą być inhalacje, które wykazują korzystne działanie nawilżające śluzówki (wystarczy sama para wodna). Do inhalacji można także dodać rozmaite olejki eteryczne oraz sól, które zintensyfikują doznania i w jeszcze efektywniejszy sposób przyczynią się do nawilżenia śluzówki nosa.

Wysuszona śluzówka nosa może stanowić uciążliwy problem. Właśnie dlatego, w miarę możliwości należy jak najszybciej podjąć działania przeciwdziałające jej. Preparaty zalecane przez lekarza, domowe sposoby, a nawet wyjazd do uzdrowiska to działania, które przyczyniają się do redukcji objawów, jakie towarzyszą wysuszonej śluzówce nosa.