Zdrowe rozszerzanie diety niemowlaka

Rozszerzanie diety to niezwykle istotny etap w życiu każdego niemowlaka. To wtedy bowiem kształtuje się jego smak. Przed przystąpieniem do rozszerzania diety powinniśmy jednak zdobyć pewne niezbędne informacje, które pomogą nam przejść przez ten etap z korzyścią dla naszego dziecka.

Do kiedy karmić niemowlaka piersią?

Karmienie niemowlaka piersią jest niezwykle istotne. Mleko matki bowiem wpływa korzystnie na bardzo wiele procesów zachodzących w małym organizmie. Jest to dla dziecka pełnowartościowy pokarm, który w dużej mierze decyduje o sprawnym działaniu układu immunologicznego malucha. Ponadto karmienie piersią pozwala na wytworzenie niezwykle silnej więzi pomiędzy mamą, a dzieckiem. Eksperci wskazują, że należy dążyć do tego, aby mleko matki stanowiło dla niemowlaka jedyny pokarm aż do 6 miesiąca jego życia. Nie zawsze oczywiście się to udaje. Niekiedy bywa bowiem tak, że mama już od narodzin dziecka ma pewne problemy z karmieniem piersią. Konieczne jest wówczas zastosowanie mleka modyfikowanego. Pamiętajmy, aby wybierać tylko te dobre jakościowo produkty, a dodatkowo zwróćmy uwagę na wybór odpowiedniego smoczka do butelki. Najbardziej polecane marki produkujące smoczki do butelek to Suavinex, Chicco czy Avent Smoczek do butelki powinien być wykonany z w pełni bezpiecznych dla naszego malucha materiałów i posiadać wszelkie niezbędne atesty.

Czym jest BLW?

BLW to skrót od „Baby Led Weaning”. Jest to jedna z metod rozszerzania diety u niemowlaka. Polega ona na tym, że w dużej mierze rezygnuje się z karmienia dzieci papkami na rzecz podawania im pożywienia w postaci dość miękkich, małych kawałków, które niemowlak może samodzielnie wziąć do rączki i zjeść. Bardzo ważne jest jednak to, aby w przypadku BLW zapewnić kilka podstawowych warunków, które niespełnione mogą zniweczyć ideę tego sposobu rozszerzania diety. BLW jest przeznaczone tylko dla dzieci, które już samodzielnie siedzą. W przeciwnym razie może dojść bowiem do tego, że dziecko zakrztusi się. Przy rozszerzaniu diety metodą BLW powinniśmy dysponować także specjalnym krzesełkiem dla niemowlaka, najlepiej takim, które wyposażone jest w stolik, na którym umieścimy pożywienie dla naszego dziecka. Podczas jednego posiłku powinniśmy umieścić do dyspozycji naszego malucha kilka rodzajów pokarmów, dzięki czemu będzie on mógł samodzielnie wybrać, co i kiedy chce zjeść. Taki sposób rozszerzania diety jest niezwykle korzystny dla dziecka, ponieważ silnie rozszerza jego samodzielność, a także pozwala rodzicom poznać ulubione smaki ich malucha.