Ulewanie niemowląt a refluks czym się objawia i jak rozróżnić?

Ulewanie u niemowląt różni się od refluksu, gdyż jest całkowicie naturalnym zjawiskiem, które dotyka niemalże wszystkie niemowlaki. Jest związane z niedojrzałością układu pokarmowego, jednak refluks oznacza chorobę żołądkowo-pokarmową wymagającą specjalnego postępowania.

Jak rozpoznać ulewanie u niemowląt?

Ulewanie u niemowląt jest bezbolesne i powinno zaniknąć, kiedy maluszek skończy 5 miesiąc życia. Posiłki przyjmuje wtedy w pozycji siedzącej, a jego dieta jest rozszerzana i znajdują się w niej większe ilości stałych pokarmów. Ulewanie pojawia się zaraz po zakończonym posiłku. Niewielka ilość niestrawionego pokarmu wydostaje się z buzi dziecka. Ma kwaśny zapach, a wygląd treści można przyrównać do twarogu. Ulewanie około 2 łyżeczek mleka nie wpłynie w znaczący sposób na rozwój niemowlaka, jednak można mu zapobiegać. W pierwszej kolejności należy skorygować pozycję w jakiej karmione jest dziecko. Główka musi znajdować się wyżej niż reszta ciała. Po jedzeniu nie należy kłaść dziecka, ale zaleca się noszenie przez jakiś czas w pozycji pionowej. Dopiero po odbiciu można przystąpić do zabawy bądź czynności pielęgnacyjnych. Ulewanie u niemowląt to często objaw przejadania się, dlatego należy kontrolować porcje mleka przygotowywane dla pociechy. Warto zaznaczyć, że problem ulewania dotyczy przede wszystkim niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym.

Jak rozpoznać refluks u niemowlaka?

Ulewanie u niemowląt jest niegroźne i nie wiąże się z jakimkolwiek dyskomfortem dla dziecka. Sytuacja staje się problematyczna, kiedy dochodzi do choroby znanej jako refluks. Maleństwo odczuwa pieczenie w gardle, dochodzi do tego niepokój, płacz oraz odmawianie jedzenia, które wiąże się dla maluszka ze sporym dyskomfortem. W tym przypadku wymioty są intensywne i występują nie tylko po zakończonym posiłku, ale również w ciągu dnia. Rodzice zauważają spadek wagi, pojawienie się kaszlu oraz świszczącego oddechu. Wszystkie wymienione objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza. Aby potwierdzić refluks żołądkowy konieczne jest wykonanie badań endoskopowych oraz radiologicznych. Zaleca się także pH-metrię przełyku. Kiedy choroba nie rozwinęła się, istnieje szansa na poprawę stanu zdrowia przy pomocy właściwej diety. Stosuje się wtedy specjalne mleko, które oznacza się jako AR. To produkt, który powstał z myślą o dzieciach zmagających się z zaburzeniami pokarmowymi. W jego składzie występuje zwiększona ilość skrobi ziemniaczanej oraz substancji zagęszczających, które poprawiają stan zdrowia dziecka i zapobiegają wymiotom. Przed rozpoczęciem posiłku wymagane jest masowanie brzuszka dziecka, dzięki czemu następuje pobudzanie perystaltyki jelit.

Ulewanie u niemowlaka nie powinno stanowić przyczyny zmartwień, gdyż nie zawsze oznacza refluks. Jednak, kiedy stan zdrowia dziecka pogarsza się, następuje spadek wagi i intensywne wymioty należy działać jak najszybciej.