Smoczek dynamiczny — czy warto go kupić dla dziecka?

Smoczek dynamiczny - czy warto go kupić dla dziecka

Smoczek uspokajający, ortodontyczny, dynamiczny — to najczęściej wybierane rodzaje smoczków. Każdy z nich pełni swoją określoną funkcję i nieco różni się od pozostałych. Ciekawym wyborem jest smoczek dynamiczny. Co warto o nim wiedzieć oraz czy jest on godny uwagi?

Smoczki dynamiczne – ogólna charakterystyka

Smoczki dynamiczne zostały zaprojektowane w taki sposób, aby jak najbardziej przypominały brodawkę kobiecej piersi. Tak więc jest to najlepszy wybór w przypadku mam, które karmią piersią. Smoczek dynamiczny cechuje się zawartością sylikonu o wielowarstwowej strukturze, który zmusza mięśnie jamy ustnej dziecka do ssania. W konsekwencji tego użytkowanie smoczka nie powinno zaburzyć umiejętności wysysania pokarmu z piersi matki. Co więcej, renomowane modele, jak np. Lovi smoczki, gwarantują, że nie zaburzają one również oddychania i połykania śliny.

Smoczek uspokajający a dynamiczny — poznaj rodzaje smoczków

  • Smoczek dynamiczny to bez wątpienia jedynie jedna z wielu możliwości. Przed podjęciem decyzji dotyczącej zakupu konkretnego modelu, należy wiedzieć, że sklepy z wyprawką dla najmłodszych oferują także smoczki:
  • Okrągłe — ich kształt przypomina wisienkę, są one przeznaczone dla dzieci karmionych butelką.
    Dla wcześniaków — specjalnie zaprojektowane dla maluszków przedwcześnie urodzonych, są miękkie i bardzo lekkie.
  • Płaskie (symetryczne) – są one spłaszczone z obu stron. Nie ma znaczenia, którą stroną taki smoczek zostanie włożony do buzi.
    Uspokajające — tak naprawdę grupa ta obejmuje wszystkie smoczki, które usypiają maluszka.
  • Anatomiczny — ten rodzaj smoczka jest szczególnie polecany przez stomatologów. Takie modele powstały w taki sposób, aby wspierały rozwój jamy ustnej. Gumką smoczka powinna być lekko spłaszczona od strony języka, zaokrąglona na końcu i nieco wypukła od strony podniebienia — to przeciwdziała słuchaniu języka do tyłu.

Niejedna mama zadaje sobie spory trud porównania smoczka uspokajającego i dynamicznego w poszukiwaniu tego najlepszego. Tak naprawdę różnica między tymi dwoma modelami jest nieznaczna. Każdy smoczek dynamiczny będzie tym uspokajającym w przypadku, gdy maluszek go zaakceptuje.

Po co właściwie stosuje się smoczki?

Bez względu na to, czy wybrany zostanie smoczek dynamiczny, czy też inny rodzaj, ma on za zadanie zaspokoić u maluszka odruch ssania, który pojawia się od razu po urodzeniu. Jeszcze w ciąży, w trakcie badania USG można zaobserwować, jak dziecko wkłada palec do buzi i go ssie. Odruch ten jest najsilniejszy do 4 miesięcy życia. Kolejno zmienia się w przyzwyczajenie, a nawet w pewnym stopniu w nałóg. Niestety im później rodzice zaczną proces odstawiania smoczka, tym będzie on trudniejszy do przejścia.
Warto wiedzieć, iż ssanie spełnia mnóstwo istotnych funkcji. Głównie zapewnia właściwe pobieranie pokarmu. Niemowlę ma także potrzebę ssania nieodżywczego, gdyż uspokaja go to nawet wtedy, gdy nie jest głodne. Maluszek ssie smoczek lub pierś, aby się wyciszyć czy uspokoić. Takie ssanie określane jest mianem czynności regulującej, która zwiększa poczucie bezpieczeństwa u brzdąca. Bez wątpienia najbardziej naturalnym „uspokajaczem” jest pierś mamy, jednak z wiadomych powodów nie można pozwolić na to, aby maluszek cały czas uspokajał się w ten sposób. Właśnie z tego względu zaczęto stosować smoczki.
Co więcej, smoczek pobudza mózg, wspiera funkcjonowanie gospodarki hormonalnej oraz usprawnia pracę różnych organów wewnętrznych, np. Jelit czy żołądka. Tak więc zakup smoczka dynamicznego dla swojego maluszka to wybór jak najbardziej trafny.