Problemy skórne jakie mogą wystąpić po porodzie

Ciąża i poród niewątpliwie są dla kobiety trudnym przeżyciem. Jej ciało diametralnie się zmienia, a w tym skóra, która znacząco się rozciąga. Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy istnieje skuteczna metoda na rozstępy. Dermatolodzy mają na nie kilka sposobów.

Każda kobieta, która przechodziła ciąże, wie że jest to dla organizmu stan kompletnego rozregulowania. Dotyczy to wielu kwestii. Jedną z nich jest kwestia szalejących hormonów, które są kluczowe dla funkcjonowania ludzkiego organizmu. Ciągle zmieniający się poziom hormonów warunkuje, że w ciele zachodzą różne zmiany, które mogą między innymi wpływać na stan skóry, która jest barometrem tego, co się dzieje wewnątrz organizmu. Często pojawiają się więc wypryski, które wcześniej nie miały miejsca. Taki stan rzezy nie zmienia się także od razu po porodzie, gdyż organizm potrzebuje trochę czasu na to, aby dojść do siebie. Kolejną kwestią jest szybki przyrost wagi, co sprawia, że skóra musi się dość mocno rozciągnąć. Przy takim procesie nieuniknione jest pojawienie się rozstępów. Niestety na rozstępy nie ma jednoznacznego lekarstwa i metody, ale dermatolodzy radzą sobie z tym problemem na tyle dobrze, że można mocno zniwelować ich skutki.

Jak powstają rozstępy?

Zjawisko powstawania rozstępów występuje wtedy, gdy skóra musi się mocno rozciągać. Nie dzieje się to jedynie w ciąży lub, gdy ktoś szybko zyskuje na wadze i zwiększa swoje obwody, ale także w czasie naturalnego procesu wzrostu. Wiele osób już wieku nastoletnim posiada wiele rozstępów, które wynikają z tego, że skóra nie była na tyle elastyczna, aby rozciągać się w miarę wzrostu danej osoby. Od strony technicznej, rozstęp pojawia się wtedy, gdy tkanki skóry nie są w stanie się już mocniej rozciągnąć i pękają. Oczywiście nie dochodzi wtedy do rany, gdyż skóra od razu się regeneruje i rozszerza. Zdolność skóry do rozszerzania się jest niemal nieograniczona, jednak niesie to za sobą konsekwencje, jakimi są rozstępy. Efektem pękania tkanek i pojawiania się nowych są właśnie małe blizny, które początkowo przybierają postać zaczerwienionej skóry, a następnie robią się białe. Podstawowe pytanie brzmi, co stosować na rozstępy, aby je zlikwidować.

Co na rozstępy?

Warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jaką profilaktykę stosować. W czasie ciąży należy dbać o to, by skóra w okolicach brzucha była jak najlepiej nawodniona. To zwiększy jej elastyczność, a to z kolei zmniejszy ilość powstających rozstępów. Na rozstępy, które już powstały istnieją jednak preparaty, które wyrównują koloryt skóry, a także metody bardziej inwazyjne, takie jak mikrodermabrazja lub terapia laserem.