Kolagen – dlaczego jest ważny dla naszego zdrowia?

Kolagen to istotny budulec tkanek, który sprawia, że skóra jest gładka i jędrna. Jednak wraz z wiekiem organizm produkuje go mniej. Efektem tego są pojawiające się na skórze zmarszczki. Co warto wiedzieć o kolagenie? Jak najlepiej uzupełnić jego braki?

Kolagen – ogólna charakterystyka

Kolagen to część tkanki łącznej, spoiwo, które łączy komórki kości, skóry, chrząstek itp. To białko, które produkowane jest przez organizm. Składa się z łańcuchów aminokwasów, które stanowi aż 30% białka ludzkiego. Każdy rodzaj kolagenu, a wyróżnia się około 30 rodzajów, jest odpowiedzialne za swoją konkretną funkcję. Warto wiedzieć, iż nazwa kolagen wywodzi się z języka greckiego, w którym to słowo „kolla” oznacza „klej”. Kolagen jest odpowiedzialny przede wszystkim za to, że:

  • Stawy funkcjonują bez dolegliwości bólowych;
  • Skóra jest dobrze napięta, gładka;
  • Złamane kości się zrastają, rany sprawnie się goją;
  • Naczynia krwionośne zachowują elastyczność, dzięki czemu utrzymuje się odpowiednie krążenie krwi.
  • Ubytki kolagenu są najbardziej zauważalne na szyi i twarzy. Wtedy pojawiają się oznaki starzenia, takie jak bruzdy i zmarszczki. Skóra zaczyna opadać i wiotczeć, ponieważ wraz z utratą kolagenu traci się elastyczność. Niedługo trzeba czekać na pogorszenie krążenia i pobolewanie stawów.
  • Utrata wody jest dotkliwa, szczególnie dla pań. Utrzymanie gładkiej skóry, likwidacja zmarszczek jest możliwe dzięki zastosowaniu kolagenu do zastosowania wewnętrznego i zewnętrznego. Nie posiada on jednak właściwości kolagenu ludzkiego.

Prolina i inne aminokwasy zawarte w kolagenie

Najważniejszymi aminokwasami, jakie znajdują się w kolagenie, są:

  • Glicyna – jest ona odpowiedzialna za syntezę glukozy i kreatyny w organizmie. Odgrywa ona istotną rolę w budowie erytrocytów i transporcie aminokwasów do organizmu. Co więcej, glicyna jest neuroprzekaźnikiem w układzie nerwowym. Dzięki niej spowalnia proces degeneracji mięśni, a wydzielanie hormonu wzrostu przyspiesza. Poza tym jest istotną składową kolagenu oraz pozwala na poprawne funkcjonowanie gruczołowi krokowemu.
  • Prolina – to jeden z głównych składników kolagenu i korzystnie oddziałuje na pracę naczyń krwionośnych i stawów. Odnawia również budowę włókien kolagenowych oraz w związku z tym sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna i odporniejsza na promieniowanie UV. Prolina zawarta w kolagenie wykazuje zdolność wiązania wody, dzięki której skóra szybciej się nawadnia i regeneruje. Co więcej, obniża także poziom wolnych rodników w komórkach, reguluje metabolizm komórkowy i regeneruje wątrobę.
  • Lizyna – obecna w kolagenie odpowiada za opóźnienie starzenia się skóry, które wynika za zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi. Jest także cennym składnikiem dla systemu immunologicznego oraz przeciwdziała chronicznemu zmęczeniu i wirusom wątroby.
  • Glutamina – to jeden z najważniejszych aminokwasów obecnych w organizmie. Zawarta również w kolagenie sprawia, że łatwiej radzimy sobie z lękiem, napięciami i problemami z koncentracją. Dodatkowo wykazuje również korzystny wpływ na pracę układu immunologicznego.