Jesienne prace w ogrodzie – o czym trzeba pamiętać?

Jesień oznacza dużo obowiązków w ogrodzie. Trzeba je wykonywać w odpowiednim czasie oraz zdążyć przed bardzo niskimi temperaturami. To idealny czas na sadzenie różnorodnych roślin. Oczywiście pod warunkiem, że dobrze znoszą one mróz i nie wpłynie on na ich kondycję.

Jak przygotować ogród do zimy?

Jesień to pora roku, która zdecydowanie rządzi się swoimi prawami. Wiele osób popada w letarg i nie ma siły ani ochoty ruszyć się z fotela, aby aktywnie spędzać czas. W ich przypadku doskonale sprawdzi się podziwianie pięknych kolorów ogrodu, kiedy to liście zaczynają żółknąć, a następnie brązowieć. Jednakże inna grupa aktywnie wykorzystuje czas ostatnich promieni słonecznych opierających się na grządkach, które wymagają przekopania. Aktywne osoby na pewno będą cieszyć się z wykonanych prac j wiosną i zauważą szereg atrakcyjnych roślin czy krzewów, które pięknie zakwitają już w marcu czy kwietniu. Jesień do też idealna pora, aby skontrolować domek drewniany, a raczej jego stan. Warto uporządkować narzędzia, wysprzątać wszystkie zakamarki oraz zaopatrzyć się w nowe przyrządy, które sprawdzą się w kolejnym sezonie. Jesienią sadzi się rośliny cebulkowe. Już od pierwszych dni wiosny będzie można je podziwiać i każdy kto lenił się jesienią będzie tego żałował. Wrzesień oraz październik to idealna pora na sadzenie krokusów, szachownicy, narcyzów, przebiśniegów, tulipanów oraz innych. Nie należy ich sadzić później niż w październiku, gdyż ze względu na niską temperaturę nie przyjmą się. Aby kwiaty ładnie wyglądały należy upewnić się, że cebulki są dobrej jakości. Przede wszystkim nie mogą być przesuszone, przebarwione i uszkodzone. Wypuszczone liście i korzenie to również niedobry znak. Przed sadzeniem roślin cebulowatych należy w pierwszej kolejności udać się po specjalny sprzęt. Domek drewniany pomieści wszystkie łopaty, spulchniacze ziemi oraz inne przyrządy, które ułatwiają prace ogrodowe. Przed posadzeniem należy spulchnić ziemię, a następnie umieścić w niej cebulę. Następnie należy przysypać roślinę, tak żeby nic z niej nie wystawało. Zastosowanie specjalnych koszyczków sprawi, że gryzonie się do nich nie dobiorą i przepięknie zakwitną wiosną.

Dodatkowe zadania na jesienną porę

Jesień to idealny czas do zasiania kwiatów. Mowa o ostróżce letniej, chabrach bławatkach, maku lekarskim, pozłotce kalifornijskiej oraz ubiorki gorzkim. To tylko wybrane rodzaje, gdyż na liście znajduje się o wiele więcej gatunków. Te rośliny kwitną późną wiosną oraz latem, jednakże sadzi się je o wiele wcześniej. We wrześniu powinno odbyć się nawożenie roślin. Kiedy mowa o roślinach ozdobnych ich nawożenie powinno zakończyć się pod koniec sierpnia. Wrzesień to idealny czas na wykonanie nawożenia trawnika. W mieszance do nawożenia powinny znaleźć się przede wszystkim fosfor oraz potas. Sprawią one, że trawa zregeneruje się oraz stanie się bardziej odporna na przymrozki oraz zagrażające jej choroby. Należy z kolei upewnić się, że w nawozie nie występuje duża dawka azotu, gdyż odpowiada on za szybki wzrost trawy, czego nie potrzeba jesienią. Właśnie dlatego, że w ogrodzie wykorzystuje się tak wiele nawozów i narzędzi konieczne jest posiadanie odpowiedniego miejsca do ich przechowywania. Domek drewniany oprócz tego, że prezentuje się znakomicie, to posiada szereg zalet umożliwiających przede wszystkim zachowanie porządku. Wszystkie potrzebne narzędzia pozostają na wyciągnięcie ręki i nie trzeba biegać po nie do domu. Z takiego stanu rzeczy ucieszy się każdy ogrodnik.