Jak zorganizować dziecku czas po szkole?

Obecnie w dobie komputerów i Internetu teoretycznie dzieci nie powinny się nudzić, jednak większość rodziców chciałoby, by ich dzieci spędzały przed monitorem jak najmniej czasu. Wiele dzieci nie potrafi odnaleźć swojej pasji, a rodzice są od tego, by pokazać dziecku, jak szerokie ma możliwości.

Spędzaj czas z dzieckiem aktywnie.

Czas biegnie nieubłaganie, a wielu rodziców spędza zbyt mało czasu ze swoimi dziećmi. Warto odpuścić sobie sprzątanie, czy gotowanie i poświęcić czas dziecku np. wyjść z nim na plac zabaw, na spacer czy pojeździć na rowerze. Być może zainteresujemy dziecko jakimś spotem, a w tym celu można np. pójść na kort tenisowy, zagrać w piłkę siatkową lub nożną, a może wyjść na łyżwy. Bardzo ważne jest, aby pokazać dziecku, jakie ma możliwości, a być może znajdzie ono zajęcie, które pokocha i będzie regularnie uczęszczać na zajęcia sportowe. Dzięki temu będzie miało więcej ruchu i zapomni o grach komputerowych lub przynajmniej ograniczy siedzenie przed monitorem.

Zajęcia pozalekcyjne.

Gdy dziecko jest na tyle duże, że nie potrzebuje spędzać wolnego czasu z rodzicami, jest to dobry moment na zapisanie dziecka na zajęcia pozalekcyjne. Takie zajęcia nie muszą się odbywać w szkole, można znaleźć inne placówki, które oferują różne zajęcia. Najczęściej wybieranymi zajęciami przez dzieci jest karate, lekcje muzyki, pływanie, wspinaczka oraz taniec dla dzieci Łódź, czy Warszawa to miasta, gdzie jest szeroki wybór zajęć dla dzieci. Wystarczy wpisać w Google np. taniec dla dzieci Łódź, a propozycji będzie wiele.

Dzieci lubią zwierzęta.

Jeśli mamy w domu małego zwierzoluba, nie odmawiajmy dziecku, a przynajmniej nie od razu. Warto porozmawiać z dzieckiem i uświadomić je, z czym wiąże się posiadanie zwierzaka. Trzeba pamiętać, że każde zwierzę to żywe stworzenie i nie można go oddać, gdy się znudzi. To duża odpowiedzialność, której uczy się dziecko, mając w domu zwierzaka. Poza tym zwierzę potrafi zająć dużo wolnego czasu.

Pamiętaj, by plan dnia dziecka nie był przeładowany.

Warto wzbudzać w dziecku chęć do zajęć ruchowych takich jak: pływanie, sztuki walki, hokej, bieganie, gry zespołowe czy taniec dla dzieci Łódź i inne duże miasta oferują szereg ciekawych zajęć, które wypełnią dziecku wolny czas, a także wzbudzą w nim pasje, które mogą w przyszłości stać się sposobem na życie.

Należy jednak zwrócić uwagę na to, żeby nie obciążać dziecka zbyt wieloma zajęciami, ponieważ oprócz nauki i rozwijania pasji, dziecko w dalszym ciągu jest dzieckiem, które potrzebuje chwili oddechu i czasu na to, by spotkać się z kolegami lub pobawić się. Telewizor, czy komputer nie musi być wrogiem, wystarczy tylko mieć kontrolę nad tym, ile czasu dziecko spędza przed ekranem i czy są to gry lub zabawy adekwatne do jego wieku. Rodzice powinni starać się dawać dziecku czas na naukę, komputer, a także czas na zajęcia pozalekcyjne i obserwować, czy dziecko nie bywa przemęczone.