Jak ważną rolę odgrywa żelazo u niemowlaków?

Healthy product sources of iron. Food rich in Fe (ferrum)

Prawidłowe dbanie o niemowlaki wymaga zwracania uwagi na wiele aspektów. Jednym z nich jest prawidłowy poziom minerałów i witamin, które wpływają na ich rozwój. Żelazo dla niemowląt pełni wyjątkowo ważną rolę i należy na nie zwrócić szczególną uwagę.

Organizm małego dziecka jest niezwykle podatny na wszelkie niedociągnięcia w dbaniu o jego rozwój. Chcąc stworzyć dziecku optymalne warunki do rozwoju, należy zadbać, by miało ono odpowiednie warunki środowiskowe, ale także by w jego diecie znajdowały się wszystkie niezbędne składniki, które są potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka. Niestety jest to dość trudne, gdyż trzeba skoordynować wiele działań, które w praktyce mogą przerażać. Na szczęście dzięki odgórnie ustalonym zaleceniom, można to sobie ułatwić stosując się do wytycznych lekarzy pediatrów i dietetyków. W diecie dziecka, a zwłaszcza niemowlaka najistotniejsze są minerały i witaminy. To one, obok białka są głównym budulcem wszystkich tkanek organizmu. Bez dostarczania odpowiednich ilości kluczowych pierwiastków, dziecko nie ma szans prawidłowo się rozwijać, stąd tak wiele mówi się o tym, aby w pierwszych miesiącach życia dziecka zwracać szczególną uwagę na podaż podstawowych mikro i makro składników. Żelazo dla niemowląt pełni jedną z istotniejszych ról, gdyż organizm nie w stanie bez niego prawidłowo funkcjonować. W przypadku niemowlaka, które rośnie w ogromnym tempie, jest to szczególnie uwydatnione.

Jakie znaczenie ma żelazo dla niemowląt?

Żelazo jest kluczowe dla funkcjonowania układu krwionośnego, a także prawidłowego rozwijania się serca i wszystkich elementów układu krążenia. Ponadto pełni istotną funkcję we wszystkich procesach komórkowych w organizmie. Podczas jego niedoborów można zauważyć regularne skurcze i bolesność mięśniową. Dla niemowlaków jest to wyjątkowo trudne do zniesienia. Żelazo dla niemowląt pełni też ważną rolę w kontekście rozwoju układu nerwowego, który wpływa na regularny i prawidłowy rozwój całego organizmu. Największe zagrożenie niedoborem żelaza mają wcześniaki, które nie miały okazji, aby w czasie życia płodowego zmagazynować w organizmie odpowiednio dużo żelaza. W normalnych warunkach jest to standardem, że żelaza powinno wystarczyć, aż dziecko samo nie zacznie go przyswajać.

Jak zoptymalizować wchłanianie żelaza?

Najlepszą metodą na zwiększenie żelaza w organizmie jest uzupełnienie diety o witaminę C, która wpływa na przyswajanie się żelaza przez organizm. Jest to kluczowa kwestia w przypadku żelaza dla niemowląt, gdyż siłą rzeczy nie są one w stanie uzupełnić diety w produkty bogate w odpowiednią ilość żelaza.