Jak sadzić pomidory w szklarni?

szklarnie poliwęglanowe

Pomidory to jedne z najczęściej hodowanych w przydomowych ogródkach warzyw. Ze względu na ich wymagania i większą pewność uprawy wiele osób decyduje się na postawienie w tym celu szklarni. Jak sprawić by nasza prywatna uprawa pomidorów była owocna i dała nam soczyste, pachnące i obfite plony?

Szklarnia poliwęglanowa – optymalnie rozwiązanie dla pomidorów

Pomidory to rośliny ciepłolubne, nie lubią zmiennych warunków atmosferycznych, długich opadów deszczu, czy silnego wiatru, o gradobiciu nie wspominając. Z tego względu do ich uprawy zwykle stosuje się jakąś formę osłony. Pozostaje tylko decyzja, która opcja będzie dla nas najlepsza, szklarnie poliwęglanowe, szklane, a może najzwyklejszy tunel. O ile folia i szkło zapewnią efektywną ochronę przed infekcjami grzybiczymi, czy częścią insektów, to już niekoniecznie dadzą sobie radę z naprawdę niesprzyjającą pogodą. W tym wypadku najpewniejszym rozwiązaniem, ale też nieco droższym, jest szklarnia poliwęglanowa. Poliwęglan to materiał, który świetnie przepuszcza promienie słoneczne, a do tego jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne. Nie skruszy się i nie stłucze tak łatwo jak szkło, ani nie podrze jak folia na tunelu. Ewentualne uszkodzenie łatwo naprawić wymieniając pojedynczy panel, a ten uszkodzony, nie raczej nie spowoduje większych zniszczeń w uprawie, bo  nie rozsypie się jak szyba kalecząc liście i owoce roślin.

Optymalne warunki do uprawy pomidorów

Pomidory to rośliny ciepło- i światłolubne, choć z tym drugim czynnikiem łatwo przesadzić. Pomidory idealnie owocują w temperaturze 18-27 stopni w ciągu dnia. Uważać należy na temperatury przekraczające 30 stopni, ponieważ roślina zmniejszy wtedy wytwarzanie likopenu odpowiedzialnego za połysk i barwę, a także będzie bardziej narażona na atak chorobotwórczych grzybów. Temperatura poniżej 10 stopni znacząco spowolni wzrost pomidorów, a w okolicy 0 sadzonka zwyczajnie obumrze. Podłoże do uprawy pomidorów powinno być natomiast żyzne, ale nie przenawożone. W tym wypadku warto postawić na własny kompostownik lub mieszankę kompostownika i obornika. Idealne pH podłoża powinno być lekko kwaśne (5,5-6,5) i stale wilgotne, ale nie mokre. W początkowym okresie uprawy warto zastosować ściółkowanie, czyli pokrycie podłoża warstwą słomy. Zwiększy to efektywność procesu fotosyntezy dzięki dodatkowemu odbiciu promieni słonecznych.

Jak dbać o uprawę pomidorów?

Pomidorom hodowanym w szklarni należy zapewnić przede wszystkim odpowiednie nawodnienie. Lata, kiedy temperatury są najwyższe podlewa się je praktycznie codziennie. Znaczenie będzie miała nie tylko ilość, ale też jakość zastosowanej wody. Najlepiej sprawdzi się tu letnia lub lekko ciepła woda, która mogła odstać jakiś czas, ale nie pochodzi z bieżącego źródła. Jeżeli nasza uprawa jest większa, o warto pomyśleć o systemie automatycznego nawadniania, który znacząco usprawni proces. Pomidor lubi ciepło, które oczywiście głównie daje mu słońce, ale z kolei może nie znieść nadmiaru bezpośredniego kontaktu z promieniami. Z tego względu w okresie największych upałów szklarnie należy zaciemnić za pomocą wapna, lub specjalnej płachty. Z  uwagi na dużą i stale utrzymującą się wilgotność oraz ciepło szklarnię należy regularnie wietrzyć dzięki czemu zmniejszy się prawdopodobieństwo rozwoju grzybów. Przed chorobami zabezpieczą też odpowiedniej odległości pomiędzy rozsadami, nie przesadzanie z nawożeniem podłoża, a także ekologiczne pestycydy i fungicydy, które będą już bezpośrednio walczyć z określonymi rodzajami drobnoustrojów.