Jak pozbyć się łupieżu – 5 naturalnych środków

Domowe sposoby na łupież mogą pomóc zapomnieć o tym uciążliwym problemie. Nie tylko drogeryjne czy apteczne szampony przeciwłupieżowe są skutecznym środkiem przeciwdziałającym tej przypadłości. Warto wypróbować kompresy, maseczki czy też płukanki ziołowe. Jeśli jednak stosowanie ich przez dłuższy czas nie przyniesie efektów, wtedy zaleca się konsultację lekarską. Jakie są najlepsze sposoby na łupież?

Walka z łupieżem to nie tylko szampony przeciwłupieżowe

Może się wydawać, iż preparaty do walki z łupieżem, jak szampony przeciwłupieżowe, to jedyne rozwiązanie. Jednak jak się okazuje, istnieje wiele produktów ogólnodostępnych, które skutecznie radzą sobie z tym problemem. Do najczęściej stosowanych zaliczane są:

  • Maseczka z jajka – białko jednego jajka należy ubić, kolejno dodać do niego żółtko i wymieszać. Gotową miksturę zaleca się wmasować w skórę głowy, a po pół godziny zmyć jajko z głowy. Taka maseczka polecana jest osobom z mocno przetłuszczającymi się włosami.
  • Pokrzywa – susz z pokrzywy zalewa się gorącą wodą. Kolejno po zaparzeniu i ostudzeniu preparatu można już go wykorzystać do przepłukania włosów tuż po ich umyciu (jako uzupełnienie efektu, jaki dają szampony przeciwłupieżowe).
  • Czosnek – wystarczy rozgnieść dwa ząbki czosnku i dodać do szklanki ciepłej wody. Taką miksturę zaleca się wetrzeć w skórę i zostawić a około 5 minut. Kolejno wystarczy jedynie spłukać włosy. Niestety, czosnek zostawia po sobie brzydki zapach, w związku z czym głowę można delikatnie umyć szamponem. Takiej mieszaniny nie należy stosować częściej niż raz w tygodniu, ponieważ może podrażnić skórę.
  • Zielona glinka – dwie łyżki zielonej glinki należy zmieszać z odrobiną zimnej wody. Gęstą papkę wciera się w umytą skórę głowy i we włosy. Po piętnastu minutach powinno się zmyć maseczkę, a włosy umyć ponownie. Domowe sposoby na łupież wymagają systematyczności. W związku z tym maseczkę nakłada się jak najczęściej, najlepiej po każdym myciu.
  • Jogurt naturalny – top źródło wielu odżywczych składników. Można go stosować zamiast odżywki na mokre włosy. Po godzinie jogurt można zmyć ciepłą wodą i umyć włosy delikatnym szamponem.

Jak radzić sobie z łupieżem?

Domowe sposoby w postaci płukanek czy maseczek mogą być niewystarczające. Warto również zmienić nawyki pielęgnacyjne. Zaleca się zmienić odżywki i szampon oraz farby do włosów na delikatniejsze, Łupież może być spowodowany obecnością agresywnego składnika znajdującego się w kosmetykach. Powinny one być dobrej jakości. Często tanie odżywki i szampony robią więcej szkody niż pożytku, gdyż niszczą strukturę włosa i podrażniają skórę głowy. Należy unikać preparatów na bazie alkoholu. Najlepiej zdecydować się na szampony przeciwłupieżowe, które można zakupić zarówno w sklepach kosmetycznych, jak i aptekach.