Czy odróżnienie kaszlu suchego od mokrego jest rzeczywiście takie trudne? Niekoniecznie – objawom suchego kaszlu nie towarzyszy wydzielina śluzowa lub pojawia się w znikomej ilości. Zresztą przyczyną suchego kaszlu wcale nie musi być schorzenie, lecz niezależne okoliczności, powodujące łaskotanie czy podrażnienie błon śluzowych. By ustalić, co może nam pomóc na suchy kaszel, należy najpierw zająć się określeniem jego przyczyn.
Wrażenie suchości, zaczerwienienia i podrażnienia błon śluzowych gardła mogą wynikać ze zmęczenia gardła (częsta przypadłość osób pracujących głosem, np. nauczycieli, sprzedawców czy operatorów call center) lub wysuszenia górnych dróg oddechowych z powodu przebywania w niedostatecznie nawilżonym pomieszczeniu. Dlatego w podobnych przypadkach najlepiej zająć się likwidacją źródła (możemy przestać mówić lub nawilżyć otoczenie), ale także wykorzystać jeden z wielu sposobów na nawilżenie gardła. Oczywiście, w przypadkach ataku alergii czy podejrzeniu choroby niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza.
Najlepsze środki na suchy kaszel kryją się w aptece natury
Jeśli chodzi o przeciwdziałanie napadom kaszlu, który potrafi wymęczyć każdego, a dodatkowego dyskomfortu przysporzyć całej rodzinie, warto sięgnąć po sprawdzone, naturalne metody. Potrafią błyskawicznie zlikwidować podrażnienia i przywrócić naturalne nawilżenie. Skuteczne substancje od wieków kryją się w dobroczynnych roślinach, których kwiaty, łodygi, liście i owoce w formie soku, syropu czy naparu skutecznie walczą z prześladującymi nas atakami. Na suchy kaszel pomogą te rośliny, które stymulują prawidłowe wydzielanie śluzu – lipa, prawoślaz czy buraki ćwikłowe. Można również sięgnąć po sprawdzone preparaty apteczne, bazujące na wyciągach z naturalnych składników.
Syropy i pastylki do ssania – błyskawiczna ulga w podrażnieniach gardła
Zwłaszcza gęste syropy w domowym czy farmaceutycznym wydaniu (mniszek lekarski, prawoślaz, porost islandzki) nieodmiennie działają uodparniająco, łagodzą podrażnienia i – co ważne – zanim wytwarzanie śluzu powróci do normy, powlekają ściany krtani i gardła, a także zmęczone struny głosowe, cienką warstwą łagodnej, gęstej i lepkiej ochrony. Dzięki nim chwilę po zażyciu pozbywamy się drażniącego drapania i łaskotek w górnych drogach oddechowych. Jednym z najbardziej skutecznych środków na suchy kaszel wciąż pozostaje syrop z mniszka lekarskiego. Jego dobroczynne właściwości, podobnie jak w przypadku pozostałych roślin, możemy zastosować również w formie wygodnych, nawilżających pastylek do ssania.