Jak należy dbać o układ moczowy?

Układ moczowy narażony jest na wiele infekcji oraz bakterii. Warto jednak o niego dbać, gdyż jego rolą jest właściwe nawodnienie, filtracja krwi oraz pozbywanie się niepożądanych substancji i związków nagromadzonych w naszym ciele. Dodatkowo warto wiedzieć, że układ ten może wpłynąć negatywnie na samopoczucie. Czy można coś dla niego zrobić?

Co warto wiedzieć o układzie moczowym

Układ moczowy to nerki, pęcherz moczowy, moczowody oraz cewka moczowa. Wszystkie musza funkcjonować we właściwy sposób, aby cały układ nie przysparzał jakichkolwiek problemów. Nerki zajmują się produkcją moczu, filtracją krwi. Z kolei moczowody oraz pęcherz moczowy mają za zadanie transportowanie oraz gromadzenie moczu, a cewka moczowa umożliwia jego usuwanie. Warto zdawać sobie sprawę, że układ moczowy pracuje bezustannie, a w trakcie jednego dnia produkuje on między jednym a trzema litrami moczu.

Logiczne wydaje się, że kobiety mają nieco inny układ moczowy niż mężczyźni. Mowa przede wszystkim o długości cewki moczowej, właśnie ta różnica sprawia, że to panie zmagają się przede wszystkim z infekcjami omawianego układu. W tym miejscu warto zaznaczyć, że wiele infekcji oraz chorób związanych z tym układem niestety lubi nawracać, a więc kiedy raz zmagamy się z konkretnym schorzeniem, istnieje naprawdę duże prawdopodobieństwo, że za jakiś czas wystąpi ono ponownie. Infekcje związane z drogami moczowymi uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. W tym czasie należy zapomnieć o aktywności fizycznej oraz nawet podstawowych czynnościach, które stają się problematyczne. Niestety takie są fakty, a do tego z problemami tego typu zmaga się ogromna ilość kobiet. Przypuszcza się, że niemalże 1/3 populacji.

Dlaczego chorujemy?

Schorzenia oraz infekcje nie powstają bez przyczyny. Wśród podstawowych przyczyn wymienia się regularne współżycie (często z różnymi partnerami), brak albo nieodpowiednie używanie środków higienicznych (chodzi o podpaski oraz tampony). Infekcje występują również po skorzystaniu z publicznych basenów, kąpielisk oraz basenów. Nieodpowiednie higiena, a także zmiany hormonalne to kolejna przyczyna problemów związanych z układem moczowym, właśnie dlatego bardzo często zmagają się z nimi osoby w podeszłym wieku. Odporność także odgrywa bardzo ważną rolę, dlatego należy upewnić się, że układ immunologiczny funkcjonuje bez zarzutów. Konieczne jest także spożywanie odpowiedniej ilości wody, gdyż brak właściwego nawodnienia, a wręcz odwodnienie są kolejną przyczyną powstających infekcji. Układ moczowy wpływa więc na ogólne samopoczucie oraz funkcjonowanie całego organizmu, nie należy traktować go obojętnie.