Jak dbać o łóżeczko niemowlaka?

Świeżo upieczeni rodzice, stając przed wyborem łóżeczka dla swojego dziecka, mają nie lada wyzwanie. Wersji łóżeczek jest nieskończona ilość i łatwo się w nich zgubić. Rady innych też często można między bajki włożyć, bo każdy może mieć inne potrzeby i możliwości. Jak więc zagwarantować dziecku wygodę i komfort podczas snu?

Istnieje kilka elementów, na które niezależnie od opcji, którą wybierzemy, musimy zwrócić uwagę. Pierwszą z nich jest sam stelaż łóżeczka. Do niego musimy dobrać odpowiedni materac, a ten ubrać w prześcieradło i dołożyć coś do okrycia maluszka. Skupiając się na każdym z tych elementów z osobna i rozważając za i przeciw różnych opcji, mamy dużą szansę dokonać właściwego dla nas wyboru.

Stelaż nie jedno ma imię

Klasyczne łóżeczko kojarzy nam się z drewnem i szczebelkami. Decydując się na takie, koniecznie zwróćmy uwagę, czy zostało pomalowane preparatami przeznaczonymi dla dzieci. W przypadku, gdy łóżeczko otrzymujemy w spadku i chcemy je odnowić, również szukajmy dedykowanych do takich celi farb i lakierów. Powinny być one bezwonne i nie szkodzić w razie spożycia, o maluchy uwielbiają gryźć wszystko co znajdzie się w zasięgu ich rąk. Te łóżeczka zawsze mają opcję regulacji wysokości położenia materaca, co zdecydowanie ułatwia rodzicom opiekę nad noworodkiem. Popularne są też łóżeczka turystyczne, które łatwo jest spakować i zabrać w podróż. Ich boki są wykonane z miękkiej siatki dzięki dziecko nie obija się od szczebelki. Niestety większość modeli nie ma regulacji wysokości położenia materaca, przez co od samego początku trzeba odkładać malucha bardzo nisko.

Dobór odpowiedniego materaca do łóżeczka

Materac dla maluszka to bardzo ważny element łóżeczka. Wybierajmy te twarde, na których dobrze będzie układał się kręgosłup dziecka. Dodatkowo, na twardym materacy maluchowi będzie łatwiej przełożyć główkę z boku na bok podczas leżenia na brzuszku. Zakupmy też materac, ma zdejmowany pokrowiec. Pamiętajmy, że maluszek będzie ulewał, jego pampers może przeciec, w związku z czym taki materac trzeba będzie często czyścić. Z tego też względu nie kupujmy używanych materacyków. Znajdują się na nim resztki zabrudzeń poprzedniego właściciela. Pokrowiec może wyglądać na czyściutki i być dobrze wypranym. Niestety wkład do materaca, wykonany np. z jakiegoś rodzaju gąbki, wyczyścić jest dużo trudniej.

Prześcieradło i kołderka wystarczą

Na początku często chcemy żeby łóżeczko naszego bobasa wyglądało jak z bajki. Niestety każdy dodatkowy przedmiot stanowi dla malucha zagrożenie, a dodatkowo nam utrudnia utrzymania porządku i czystości w łóżeczku. Pluszaki, czy materiały, w które dziecko może się zaplątać nie są dobrym wyborem. Dziecko nie powinno też spać na poduszce. Po pierwsze utrudnia ona kształtowanie się krzywizn kręgosłupa, a po drugie jest kolejnym elementem, w którym maluch może zapaść się swoim noskiem i nie dać rady odkręcić główki. Wybierając pierwszą pościel szukaj takiej z naturalnych materiałów, jak np. bawełna. Dzięki temu delikatna skóra bobasa będzie lepiej oddychała i mniej się pociła. Kołdra, którą wybierzesz powinna mieć wypełnienie antyalergiczne. Gramaturę kołdry dobierz do niemowlaka. Większość dzieci lubi być otulana i sprawdzają się u nich kołdry obciążeniowe, ale są też takie które od urodzenia się wiercą i wygodniej im zmieniać pozycje pod lekkim przykryciem. W przypadku gdy mamy duży problem z ulewaniem, lub przeciekającym pampersem, możemy zastosować podkłady higieniczne. Nie kładźmy maluszka bezpośredni na nich, a połóżmy je pod prześcieradło. Prześcieradło jest elementem, które łatwo zdjąć i uprać, a stanowi dodatkową warstwę izolującą od foli w podkładzie, co może nam pomóc uniknąć min. odparzeń. Taki zabieg ułatwi nam utrzymanie wkładu materaca w czystości.