Zrób to sama: najlepsze, domowe maseczki na włosy

Maseczka do włosów wcale nie musi kojarzyć się z dużym nakładem finansowym i czasowym. Tak naprawdę doskonałym rozwiązaniem są produkty, które znajdują się w kuchni. Z naturalnych składników, które korzystnie wpływają na kondycję włosów, można wymienić takie, jak np. miód, drożdże czy żółtko. Dzięki nim mogą powstać bardzo skuteczne, a zarazem odżywcze i regenerujące maski na włosy. Jak wykonać domową maseczkę do włosów przy zastosowaniu domowych produktów?

Naturalna maseczka do włosów – czym jest i czy warto?

Naturalne maski do włosów to te, w których składzie nie występują syntetyki, a zamiast tego obfitują one w szereg naturalnych substancji aktywnych, które są odpowiedzialne za rewitalizację włosów. Te wykonane w domu są w pełni naturalne, natomiast te sklepowe zazwyczaj zawierają tzw. „dobre” alkohole, emulgatory, stabilizatory, które przedłużają nieco trwałość maski. Kosmetyki tego typu można przechowywać nawet do trzech miesięcy po otwarciu słoiczka. Niestety taka maska do włosów zazwyczaj nie nadaje się do nakładania na skórę głowy. Naturalne maski cechują się tym, że mają o wiele krótszy termin ważności – te, które wykonuje się w domu lepiej zużyć od razu i nie przechowywać, a następnym razem korzystniej jest sięgnąć do szafki po świeże składniki i zrobić nową maseczkę. Domowa maseczka do włosów może być nakładana na skórę głowy, nie tylko na włosy, dzięki czemu jej działanie jest intensywniejsze.

Najlepsze składniki domowych masek na włosy – na co warto postawić?

Wśród najlepszych i najczęściej stosowanych składników domowych masek na włosy, wyróżnia się:

  • Drożdże – źródło witamin z grupy B, biotyny, selenu, cynku, potasu, miedzi, chromu, wapnia i fosforu. Wzmacniają włosy, zapobiegają wypadaniu, ukorzeniają cebulki, przyspieszają wzrost włosów.
  • Jajko – żółtka świetnie poprawiają kondycję włosów: wzmacniają i nawilżają włosy, zawierają lecytynę. Białko redukuje łamliwość włosów, dodaje objętości. Żółtko jest naturalnym emulgatorem, który wiąże składniki maski. Co więcej, zawiera dużo siarki, która jest składnikiem keratyny, a więc naturalnego budulca włosów.
  • Awokado – zawiera w swoim składzie aż 20 różnych minerałów i witamin, między innymi takie witaminy, jak: A, K, C, B1, B2, B3, B5, B6, E oraz kwas foliowy, potas, miedź, magnez, cynk, żelazo, fosfor. To idealna kuracja odżywcza do włosów: hamuje wypadanie, wzmacnia, pobudza gęstość włosów oraz zwalcza ich łamliwość. Warto pamiętać, iż tłoczony na zimno olej awokado zachowuje wszystkie składniki, które są zawarte w owocu.
  • Aloes – humektant, który przyciąga wilgoć, zatrzymuje ją we włosach oraz nawilża. Co więcej, wygładza włosy oraz domyka ich łuski, wzmacnia niszczone pasma, doskonale nabłyszcza, ułatwia rozczesywanie oraz powstrzymuje elektryzowanie włosów.
  • Miód – jest silnym antyoksydantem, który regeneruje i wzmacnia zniszczone włosy. Pobudza ich wzrost, zapobiega infekcjom skóry głowy, zmniejsza łamliwość, naprawia i przywraca kondycję włosom farbowanym, osłabionym oraz przesuszonym, jak i działa antyseptycznie.