Zaparcia u niemowląt – czy czopki glicerynowe wystarczą?

Zaparcia u niemowląt to problem z którym zmaga się bardzo duże grono rodziców. Większość opiekunów sięga wtedy po czopki glicerynowe, które dostępne są w każdej aptece, nie kosztują wiele, a przynoszą znaczną ulgę. Czy to naprawdę najlepsze rozwiązanie na które można się zdecydować?

W jaki sposób czopki wpływają na organizm dziecka?

Zaparcia u niemowląt nie mogą zostać zignorowane, gdyż wiążą się one ze znacznym dyskomfortem, a nawet bólem. Załatwianie się, zaraz obok pożywiania się stanowi jedną z najważniejszych funkcji życiowych. Właśnie dlatego, kiedy pociecha zmaga się z tego typu problemem konieczne jest sięgnięcie po sprawdzone metody. Czopki glicerynowe sprawdzą się idealne. Stosuje się je do odbytu,  wykazują one właściwości przeczyszczające, co sprawia, że dziecko mające problemy z wypróżnianiem się może bez większych trudności oddać stolec. Gliceryna to jeden ze składników czopków, dlatego działają one drażniąco na dolny odcinek jelita grubego. W związku z tym ma miejsce zdecydowanie większa ilość ruchów robaczkowych w jelicie i co za tym idzie ruch masy kałowej. Kolejna zaleta związana ze stosowaniem czopka dotyczy natłuszczania oraz nawilżania ostatniego odcinka jelita, dzięki czemu wypróżnianie się przebiega szybko oraz sprawnie i co bardzo ważnie nie powoduje bólu, czyli dziecko nie zraża się.

Dla kogo przeznaczone są czopki glicerynowe?

Zaparcia u niemowląt sprawiają, że konieczna jest natychmiastowa reakcja. Właśnie dlatego czopki można stosować już od pierwszych dni życia. Najważniejsze aby nie używać ich bez przyczyny. Tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy dziecko męczy się, zmaga się z bólem, a ostatnie oddanie stolca miało miejsce kilka dni temu warto sięgnąć po czopek. Przypomnijmy, że dzieci karmione piersią bardzo często wypróżniają się zdecydowanie rzadziej niż te karmione mlekiem modyfikowanym. Należy mieć na uwadze, że rozmiar czopka musi być dostosowany do wieku dziecka, a więc noworodki mogą otrzymywać jedynie minimalne dawki. 

Aplikacja nie powinna stanowić większego problemu. Jedna ze stron czopka jest zaokrąglona oraz ostra, właśnie ona powinna zostać włożona w pierwszej kolejności do odbytu (kształt ułatwia włożenie). Kiedy zostanie on włożony, należy pozostawić dziecko w pozycji z zaciśniętymi nóżkami przez parę chwil. Z reguły na efekty działania leku nie trzeba długo czekać. Warto jednak mieć na uwadze, że nie wolno przesadzać z jego ilością oraz stosować tylko, jeśli jest to konieczne.