Z pewnością każda osoba, która doznała problemów z trądzikiem, przyzna, iż potrafi on być prawdziwym utrapieniem. Na szczęście współczesna medycyna umożliwia całkowite pozbycie się niechcianych pryszczy – a wszystko dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów. Niestety leczenie trądziku jest procesem długotrwałym i wymagającym czasem zastosowania nawet dwuletniej terapii podtrzymującej.
Czym jest trądzik typu dorosłego oraz jakie są jego objawy?
Od wielu lat dermatolodzy obserwują niepokojący wzrost liczby dorosłych pacjentów zmagających się z problemami trądziku. W przypadku nastolatków jest on uznawany za coś naturalnego, jednak u osób po dwudziestym, trzydziestym, a nawet czterdziestym roku życia stanowi on już pewne zaskoczenie. Trądzik u dorosłych występuje przede wszystkim u kobiet, choć mężczyźni nie są całkowicie wolni od ryzyka jego wystąpienia. Bolesne, czasem ropne pryszcze oraz zaskórniki pojawiają się przede wszystkim w okolicach brody, szyi i policzków, a nie jak u nastolatków w tzw. strefie T (czoło, nos i broda). Wiele osób narzeka szczególnie na trudne w wyciśnięciu, głębokie krosty. Po ich usunięciu, na skórze pojawiają się blizny, których leczenie trwa czasem nawet kilka miesięcy.
Przyczyny i leczenie trądziku
Podłoże trądziku u dorosłych jest troszkę inne niż u nastolatków. Najczęstszą przyczyną jest niewłaściwa pielęgnacja skóry, która zmienia się z czasem oraz potrzebuje odpowiednio dobranego nawilżenia i oczyszczenia. U dorosłych wydzielina produkowana przez gruczoły łojowe cechuje się tym, że jest gęstsza, co w połączeniu z rogowaceniem naskórka sprawia, że utyka ona w ujściach przewodów łojowych i przyczynia się do powstania stanu zapalnego. W dobieraniu właściwej pielęgnacji najskuteczniejszym rozwiązaniem jest konsultacja z dermatologiem. Wielu pacjentów uważa, iż ma tłustą cerę, jednak nie zauważają, że wraz z wiekiem stała się ona sucha. W drogeriach i aptekach dostępnych jest wiele kosmetyków oczyszczających, powstałych z myślą o skórze trądzikowej i wrażliwej. Warto pamiętać, aby nie wybierać tych przeznaczonych do trądziku młodzieńczego, gdyż preparaty te mają tendencję do wysuszania naskórka. Doskonałym rozwiązaniem są natomiast produkty matująco-nawilżające, jak np. krem Cetaphil pro oil control. Intensywny tryb życia połączony ze złą dietą i stresem także może być przyczyną powstawania wyprysków. Warto na jakiś czas zrezygnować całkowicie z ostrych przypraw i słodyczy, a także czujnie obserwować stan swojej skóry. W walce ze stresem pomogą także ziołowe herbatki, uprawianie ulubionej dyscypliny sportowej oraz większa ilość snu. U około 20% pacjentów główną przyczyną powstawania trądziku są hormony. Ze względu na fakt, iż problemy hormonalne objawiają się na najróżniejsze sposoby, czasem niełatwo jest połączyć ze sobą pozornie niezwiązane przypadłości. W przypadku gdy poza wypryskami pojawią się również problemy ze snem, przybieraniem na wadze, potliwością lub nagłą utratą kilogramów warto przyjrzeć się bliżej wszystkim tym symptomom.