Ogromna część populacji zmaga się z problemem nietrzymania moczu. Jest to wstydliwa dolegliwość, która w zdecydowany sposób wpływa na jakość życia oraz uniemożliwia korzystanie z wielu dobrodziejstw. W przypadku zauważenia u siebie tej dolegliwości konieczne jest udanie się do lekarza, gdyż tylko on jest w stanie pomóc.
Problemy z trzymaniem moczu – co robić?
Czas odgrywa bardzo ważną rolę, kiedy chodzi o nietrzymanie moczu Leczenie odbywa się przy pomocy specjalisty, odpowiednich leków oraz ćwiczeń. Kiedy pacjenci zgłaszają się do poradni już w początkowej fazie problemu istnieje spora szansa na wyleczenie, gdyż w innym przypadku można spodziewać się zmian fizjologicznych, które wpłyną niekorzystnie na funkcjonowanie całego organizmu.
Dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu wymagają czasu. W pierwszej kolejności ma miejsce niewielkie ulewanie (mowa o paru kroplach w trakcie kaszlnięcia, albo regularnym odwiedzaniu toalety, kiedy to pęcherz nie został jeszcze do końca wypełniony). To najlepszy moment aby udać się do specjalisty, gdyż w niedługiej przyszłości objawy będą stawać się coraz gorsze oraz bardziej widoczne w skutkach.
Skąd się bierze ten problem?
Powodów może być wiele. Nietrzymanie moczu może być na przykład efektem nad reaktywności pęcherza moczowego. Druga, najczęstsza przyczyna to osłabienie mięśni dna miednicy, co często wiąże się z ciążą, porodem oraz wiekiem. W przypadku kobiet po porodzie, dolegliwości te z reguły mijają po kilku tygodniach (jeśli tak się nie stanie, konieczna jest wizyta u specjalisty).
Co dalej?
Odpowiednie podejście do problemu oraz właściwe ćwiczenia to najlepsze wyjście, kiedy chodzi o nietrzymanie moczu Leczenie jest konieczne jedynie w przypadku zaawansowanego stanu, którego można unikać. W pierwszej kolejności należy dbać o mięśnie dna miednicy przy pomocy odpowiedniego treningu. Mięśnie mogą być zarówno zbyt bardzo napięte, jak i wręcz przeciwnie charakteryzować się znacznym osłabieniem. Po określeniu problemu fizjoterapeuta może zalecić odpowiednie ćwiczenia, które zdecydowanie polepszą aktualny stan rzeczy. W dalszej kolejności konieczne jest pozbycie się czynników, które negatywnie oddziałują na dno miednicy. Należy zaprzestać palenia, dobrze się odżywiać oraz zwalczyć ewentualną nadwagę. Spożywane produkty muszą zawierać duże ilości błonnika. Warto nabyć suplementy diety zawierające witaminę C oraz A. Bardzo ważne jest także zrezygnowanie z kofeiny oraz napojów gazowanych i zastąpienie ich wodą oraz świeżymi sokami warzywno-owocowymi.