Niemowlak na basenie — co warto wiedzieć o pierwszych lekcjach pływania?

Niemowlak na basenie — co warto wiedzieć o pierwszych lekcjach pływania?

Specjalistyczne zajęcia na basenie dla niemowlaków i towarzyszących im rodziców oferuje coraz więcej ośrodków sportowych. To świetny sposób wspierający rozwój maluszka i wzmacniający jego więzi z rodzicami. Warto przekonać się, iż niemowlę w basenie czyje się jak ryba w wodzie, a to dlatego, iż jego radość jest czymś niezastąpionym. Nie ma powodu do obaw, ponieważ każdy maluszka jest pod stałą opieką rodziców i instruktorów. Co warto wiedzieć, zapisując się na zajęcia z niemowlakiem na basenie?

Ręcznik z kapturkiem do torby i czas start

Pierwsze lekcje pływania są zazwyczaj podobne. Instruktorka prowadząca zajęcia z nauki pływania dla niemowląt biega po brzegu basenu, wydając instrukcje i obserwując. Pierwszym poleceniem jest wejście do wody z niemowlakiem i poprzez spacer oswajanie go ze zmianą otoczenia.

Nie każdy rodzic wie, iż maluchy są bardzo zainteresowanie pływającymi po powierzchni wody kolorowymi elementami. Dlatego wiele zabaw, mających na celu zachęcenie niemowlaków do udziału w tego typu zdjęciach, opiera się na powolnym łapaniu pływających elementów i wkładanie ich do odpowiednich miseczek. Co więcej, na brzegu basenu ustawia się różnokolorowe naczynka. Zabawa polega na tym, iż mamy spacerują po dnie basenu, trzymając swoje maleństwa pod pachami (w ramach asekuracji maluchu i tak mają założone pasy wypornościowe) i podążają za unoszącymi się na wodzie elementami. Po kilku obrotach z maluszkiem i próbach złamania przez dziecko elementu mama finał je chwyta go i podaje niemowlaków. Takich zabaw jak ta jest wiele, a trzeba pamiętać, że każde dziecko, nawet niemowlak, lubi zabawę oraz chętniej rozwija się przez czynności, które dają mi radość.

Zajęcia dla niemowlaka na basenie — co warto o nich wiedzieć?

Przeważnie zajęcia dla niemowlaka na basenie trwają 30 minut. Trzymiesięczny kurs, którego cena oscyluje w granicach 250 złotych, to dwanaście spotkań. Podczas takich zajęć dzieci trenują pod opieką jednego z rodziców i pod kierunkiem instruktora. Metody i formy prowadzenia zajęć dostosowane są do indywidualnych możliwości niemowlaków. Podczas zajęć wykorzystuje się kolorowe zabawki oraz przybory ułatwiające, oraz uatrakcyjniające dzieciom lekcje pływania. Celem takich zajęć jest przede wszystkim adaptacja do środowiska wodnego oraz nauka utrzymywania się na wodzie w pozycji pionowej lub na piersiach czy plecach. Warto wiedzieć, iż zajęcia dla niemowlaków przeznaczone są, w zależności od możliwości, dla maluszków od 2 do 3 miesiąca życia. Tak więc nie ma co zwlekać, tylko spakować strój kąpielowy oraz ręcznik z kapturkiem i udać się na basen.

Pływanie w basenie z niemowlakiem — zalety

Ciekawostką jest fakt, iż dziecko rodzi się z odruchem chodzenia i pływania. Im szybciej zostanie ono zabrane na basen i będzie poddawane adaptacji w środowisku wodnym, tym większe są szanse, że nie straci tego odruchu.

Pływanie w basenie ma na celu wsparcie rozwoju fizycznego niemowlaka i jego koordynacji ruchowej. Gdy jego zdrowie jest bez zarzutu, praktycznie nie ma efektów niepożądanych takiej formy ruchu. Przede wszystkim taka aktywność wspiera rozwój psychiczny niemowlaka oraz buduje kontakt z rodzicem. Dla takiego brzdąca basen to. Owo środowisko: inne dzieci, szum wody, a więc mnóstwo emocji naraz. Maluch czuje się początkowo niepewnie i to jest normalne. Jednak ma on przy sobie swój ręcznik z kapturkiem oraz rodzica, który daje mu poczucie bezpieczeństwa. To sprawia, że szybko zapomina o swoich obawach.