Kąpiel dziecka- na co należy zwrócić uwagę?

Skóra dziecka jest znacznie cieńsza i bardziej narażona na przesuszenie niż skóra osoby dorosłej. W związku z tym potrzebuje ona specjalnej ochrony w trakcie każdej kąpieli – nie wystarczy zasadowe mydło czy zwykły płyn. Kąpiel wymaga zastosowania produktów, które zarazem nawilżą i zabezpieczą przed utratą wody.

Czym różni się skóra niemowlaka od skóry osoby dorosłej?

Mycie niemowlaka kosmetykami dla osób dorosłych może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Powyższa teza jest prawdziwa ze względu, iż skóra noworodka znacząco różni się pod względem funkcjonalności i budowy od tej, którą ma osoba dojrzała – w związku z tym posiada ona zupełnie inne potrzeby. Najbardziej istotną różnicą jest to, iż naskórek niemowlaka jest o wiele cieńszy, tak więc o wiele łatwiej go uszkodzić oraz wysuszyć. Szybsza utrata wody u dziecka wynika z odmiennej budowy zewnętrznej warstwy naskórka – warstwy rogowej. Osoba dorosła posiada komórki, które układają się w niej w sposób dachówkowy, natomiast u dziecka ułożenie to jest luźne, dlatego też woda o wiele szybciej przedostaje się ze skóry na zewnątrz, powodując nadmierne jej przesuszenie. Dodatkowo u niemowlaka o wiele wolniej odtwarza się płaszcz lipidowy, co doprowadza do dłuższego utrzymania się suchości skóry, a naruszona bariera ochronna staje się sprzyjającym źródłem do wnikania przez naskórek różnego rodzaju bakterii. Zwiększenie podatności na przenikanie przez skórę patogenów może wiązać się z obniżonym pH skóry noworodka. Jest ono bardziej zasadowe niż u dorosłego, dlatego też bakterie mogą o wiele łatwiej pokonywać barierę ochronną. W związku z powyższym głównym zadaniem preparatów dla dzieci jest dbanie o zabezpieczenie płaszcza lipidowego oraz wspomaganie bariery ochronnej.

W jaki należy myć i pielęgnować skórę niemowlaka?

W celu nawilżenia i ochrony skóry dziecka niezbędne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków, takich jak np. emulsja do kąpieli dla dzieci Cetaphil restoraderm lub inne kremy nawilżające. Istotny jest również sposób mycia dziecka oraz jego częstotliwość. Nieodpowiednie dopasowanie preparatów do kąpieli może doprowadzić do uszkodzenia płaszcza lipidowego oraz podrażnienia naskórka, a zbyt częste kąpiele mogą być przyczyną przesuszenia się skóry maluszka. Równie istotny jest sposób wycierania ciała malucha – powinno się zrezygnować z pocierania skóry ręcznikami na rzecz delikatnego osuszania.

Temperatura wody w wanience ma znaczenie

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji skóry dziecka jest kąpiel. Ważne, aby odbywała się ona we właściwej temperaturze. Już na samym początku należy zadbać o temperaturę pomieszczenia, w którym odbędzie się kąpiel maluszka. Dzięki temu woda przez dłuższy czas nie stanie się zimna, a dziecko nie zmarznie. Zalecaną temperaturą, jaka powinna panować w miejscy kąpieli, jest 21-22 stopnie Celsjusza. Woda w wanience powinna mieć temperaturę oscylującą pomiędzy 35 a 37 stopni. W celu zabezpieczenia skóry dziecka przed wyschnięciem, w trakcie kąpieli, zaleca się dolanie do wody emulsji do kąpieli dla dzieci (mniej więcej 15 ml na wanienkę) oraz zadbanie o to, aby kąpiel nie trwała dłużej niż 15 minut.