Jak spowolnić proces starzenia?

Vitamin C, ascorbic acid. Icon, chemical formula, molecular structure on white background. 3D rendering

Za starzenie się człowieka odpowiadają w dużej części wolne rodniki. Ta nazwa oznacza niezbędne z punktu widzenia biochemii związki, które nie zostały wykorzystane przez organizm, a ich nadmiar powoduje degradację DNA. Ponieważ ich wpływ na komórki związany jest z utlenianiem, substancje powstrzymujące ten proces nazywa się przeciwutleniaczami, czyli inaczej antyoksydantami. Wśród nich znajduje się związek chemiczny, bez którego nie moglibyśmy normalnie funkcjonować.

Witamina C na ratunek dla całego organizmu

Jednym z najskuteczniejszych, a zarazem najłatwiej dostępnym przeciwutleniaczem jest kwas askorbinowy, powszechnie znany jako witamina C. Jako element niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania ustroju może być przyjmowana profilaktycznie. Choć jak każda substancja może zostać przedawkowana, potrzeby organizmu w tym zakresie są ogromne, więc należy zadbać o odpowiednie ilości tej witaminy.

Kwas askorbinowy a skóra, czyli jak witamina C może zapobiec efektom starzenia

Co jej zawdzięczamy? Lista zasług jest bardzo długa. Oprócz ochrony przed oksydacją , czyli utlenianiem przyczynia się do zwiększenia wytwarzania kolagenu i bierze udział w reperacji DNA skóry. Gdy zbytnio eksponujemy się na promieniowanie UV, następuje nagły wzrost liczny wolnych rodników – wówczas w roli strażnika tkanki występuje właśnie kwas askorbinowy. Dbając o odpowiedni poziom witaminy C w organizmie skutecznie przeciwdziałamy niepożądanym skutkom degradacji komórek, związanym  z biologicznym procesem starzenia. Musimy to robić, ponieważ ta substancja rozpuszcza się w wodzie, więc nie jesteśmy w stanie zmagazynować większej ilości na zapas.

Gdzie szukać witaminy C

Niezbędna więc będzie regularność w zaopatrywaniu naszego ustroju w odpowiednią ilość najlepszego z antyoksydantów. Z witaminą C najbardziej kojarzą się cytrusy, ale bardzo bogatym ich zasobem może pochwalić również czarna porzeczka – domowy sok z tych popularnych owoców jest znakomitym uzupełnieniem niedoborów. Listę uzupełniają m. in. brokuły, warzywa liściaste, papryka, pietruszka oraz… chili. Innym walorem gromadzenia tej naturalnej defensywy organizmu będzie nabycie odporności na czas chłodów i pluchy. Witamina C odpowiada również za stan uzębienia i wpływa na płodność, więc raczej nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem argumentów przemawiających za dbaniem o jej suplementację.