Jak rozróżnić i wybrać dobre jakościowo rękawice jednorazowe?

Rękawiczki jednorazowe przydają się w pracy w przypadku wielu zawodów, takich jak na przykład lekarz, pielęgniarka, kosmetolog. W czasie pandemii rękawiczki jednorazowe są jednak potrzebne każdemu z nas, aby ochronić siebie oraz bliskich przed zakażeniem koronawirusem. Jakie rękawiczki wybrać?

Rękawiczki jednorazowe lateksowe

Rękawiczki jednorazowe lateksowe to najbardziej popularny produkt tego typu. Lateks jest bowiem bardzo łatwo dostępny, a dodatkowo odporny na przenikanie wirusów oraz bakterii. Lateksowe rękawiczki są dość cienkie oraz bardzo elastyczne, a przez to wygodne w użytkowaniu. Należy jednak bardzo uważać, aby w trakcie noszenia nie pękły, ponieważ ich funkcja zabezpieczająca nie będzie wówczas spełniona. Wiele osób ma również uczulenie na lateks. Jeśli więc nie mamy pewności, czy nie mamy na lateks alergii, bacznie obserwujmy reakcję naszej skóry. Pamiętajmy, aby dobrze dobrać rozmiar rękawiczek lateksowych. Jeśli będą za duże, nie będziemy zadowoleni z ich użytkowania. Będą się zsuwać, a to spowoduje, że nie uchronią nas skutecznie przed wirusami i bakteriami. Za małe z kolei mogą pęknąć. Warto pamiętać, że rękawiczki lateksowe mają dość poważną wadę – po dłuższym czasie kontaktu z substancjami tłustymi stają się na nie nieodporne.

Rękawiczki jednorazowe nitrylowe

Rękawiczki jednorazowe mają za zadanie chronić nie tylko przed wirusami czy bakteriami, ale także na przykład przed szkodliwymi dla naszego organizmu substancjami chemicznymi. Do prac z tego typu środkami poleca się rękawiczki nitrylowe. Są one dużo trwalsze niż te wykonane z lateksu. Nie ulegają tak łatwo pęknięciom, ale przez to też są nieco mniej elastyczne niż lateksowe. Nitrylowe rękawiczki jednak nie uczulają, a więc jest to dobra opcja dla osób, które mają alergię na lateks. Praca w rękawiczkach nitrylowych jest bardzo komfortowa.

Rękawiczki jednorazowe winylowe

Rękawiczki winylowe używane są głównie przez osoby, które w swojej pracy mają kontakt ze szkodliwymi substancjami chemicznymi. Są więc wykorzystywane na przykład we fryzjerstwie czy w salonach kosmetycznych. Rękawiczki winylowe są bardzo trwałe, jednak dużo mniej elastyczne niż te wykonane z lateksu czy nitrylowe. Praca w nich może być więc mniej komfortowa.

Rękawiczki jednorazowe foliowe

Rękawiczki foliowe są najmniej odporne na działanie szkodliwych substancji chemicznych czy też na bakterie lub wirusy. Nigdy nie będą one ściśle przylegać do naszych dłoni, a więc ochrona nie będzie tak kompleksowa, jak w przypadku wyżej wymienionych typów rękawiczek. Co ważne, rękawiczki foliowe nie uczulą nas. Przydają się czasem w salonach fryzjerskich, a także w sklepach spożywczych.