Jak dbać o pupę niemowlaka?

Naskórek niemowlaka jest bardzo delikatny, dlatego rodzice powinni przywiązywać szczególną wagę do właściwej pielęgnacji oraz stosowania delikatnych produktów. Pupa małego dziecka w pierwszej kolejności narażona jest na podrażnienia, gdyż ma bezustanny kontakt z moczem oraz kałem. Oprócz tego jest tam ciepło. Co zrobić, żeby ten obszar ciała pozostał czysty i wolny od podrażnień?

Podstawowe zasady pielęgnacji pupy

Dbanie o intymne okolice stanowi jedno z podstawowych zadań każdego rodzica. Pampersy nie powinny znajdować się na pupie dłużej niż 4 godziny. Oprócz tego trzeba je zmienić od razu po oddaniu przez malucha stolca. Przed każdą zmianą pieluszki warto obmyć dziecko pod bieżąca woda, dzięki czemu rodzice mają pewność, że w miejscach intymnych nie pozostają żadne nieczystości. Jeśli pielucha zmieniana jest za rzadko, albo stolec przez dłuższy czas znajduje się w pampersie, istnieje duże ryzyko wystąpienia odparzeń, a w najgorszych przypadkach pojawiają się zakażenia układu moczowego.

W trakcie pielęgnacji nie należy sięgać po zasypki. Znacznie lepiej sprawdzi się gęsty bądź tłusty kosmetyk. Nałożony na skórę jest jednocześnie warstwą ochronną i izolacyjną. Najgorzej sprawdza się połączeniu wspomnianej wcześniej zasypki z kremem bądź oliwką. Oba produkty zbijają się w kulki, które w szybkim tempie pogarszają kondycję skór i wywołują dyskomfort u dziecka. Wśród produktów przeznaczonych do pielęgnacji warto rozważyć kosmetyki marki Asa, Bambino i Ziaja.

Pielęgnacja uwarunkowana płcią

Do czyszczenia okolic intymnych używa się przede wszystkich nawilżanych chusteczek. Nie zawierają one substancji zapachowych oraz sztucznych dodatków. Jednak metoda czyszczenia jest tak samo ważna, jak sam produkt używany do pielęgnacji. W przypadku dziewczynek konieczne jest mycie od przodu do tyłu. Zaczyna się od brzuszka, a w dalszej kolejności zmierza w stronę pośladków. Chodzi o to, żeby nie zanieczyścić przedsionka pochwy i cewki moczowej (kał jest w stanie wywołać infekcje i podrażnienia). Przed założeniem nowego pampersa należy przetrzeć wargi sromowe, gdyż w tym miejscu również można znaleźć pozostałości kupki. U chłopców należy zwrócić szczególną uwagę na obszar pod moszną. To właśnie tam gromadzą się pozostałości moczu i kału, które w dalszej kolejności powodują podrażnienia i infekcje. Przed przystąpieniem do kąpieli należy oczyścić okolice narządów płciowych, gdyż tylko w takiej sytuacji minimalizuje się ryzyko przedostania bakterii na inne obszary ciała.

Pielęgnacja skóry noworodka nie jest skomplikowana. Najważniejsza jest regularna zmieniana pampersa oraz stosowanie produktów nawilżających, które tworzą barierę ochronną.