Domowe tekstylia otaczają nas niemal z każdej strony, pełniąc bardzo ważne funkcje. Mają one za zadanie zapewnić domownikom odrobinę komfortu, ciepła i wygody. Są także odpowiedzialne za niepowtarzalny wystrój wnętrz. Co więcej, domowe tekstylia stanowią element wyposażenia, którego nie powinno się ignorować, gdyż to właśnie one tworzą w mieszkaniu wyjątkowy klimat. Jak dbać o dywaniki łazienkowe, ręczniki, firany, i inne domowe tekstylia?
Jak dbać o pościel i firanki?
Gdy zależy nam na tym, aby pościel zachowała dobry wygląd oraz świeżość, zaleca się dbać o nią już od pierwszego dnia użycia. Poznanie dobrych zasad dbania o pościel sprawia, że wykonywanie poszczególnych czynności z tym związanych staje się proste i przyjemne. Warto wiedzieć, iż pranie pościeli w niskiej temperaturze, pozwala zachować jej kolor na długi czas. Należy również pamiętać, aby dla zdrowia, higieny i komfortu zmieniać pościel raz na tydzień. Co więcej, zaleca się zwrócić uwagę na rodzaj zakupywanej pościeli. Chodzi tu nie tylko o kolor i wzór, ale także o producenta. Poza praniem istotną rolę odgrywa to, w jaki sposób pościel będzie przechowywana. Odpowiednie złożenie pościeli i schowanie jej w odpowiedni pojemnik (pokrowiec w szafie) jest najlepszym sposobem na to, aby po wyjęciu z szafy, eksponowała świeżością.
Podobnie jak pościel należy postępować z firankami. Firany powinny być prane same- bez innych tkanin, kolejno rozwieszone równomiernie, a po wyschnięciu powieszone na wieszaku – zaleca się umieścić je w specjalnym pokrowcu, co pozwoli na przeciwdziałanie powstaniu ewentualnych zagnieceń.
Dywaniki łazienkowe i ręczniki – jak o nie dbać?
Podstawową zasadą, która dotyczy dbania o dywaniki łazienkowe, jest odpowiednio częste pranie. W związku z tym, iż dywaniki łazienkowe mają nieustany kontakt z mokrymi stopami, czy też osadzającą się na nich parą, która powstaje podczas kąpieli, gromadzi się na nich wilgoć, która jest doskonałym miejscem na rozwój różnego rodzaju bakterii. Jednak przed wykonaniem prania dywaników łazienkowych, należy jednak zwrócić uwagę na to, z czego zostały wykonane, ponieważ zupełnie inaczej czyści się dywanik kąpielowy wykonany z bawełny, a inaczej wyprodukowany z tworzyw sztucznych.
Podobnie jest z ręcznikami, które każdego dnia narażone są na kontakt z wodą. One również stanowią idealne środowisko do rozwoju bakterii. Także w ich przypadku, odpowiednio częste pranie jest kluczem do sukcesu. Aby ręczniki służyły jak najdłużej i były w dobrym stanie należy prać je same – bez dodatku innych ubrań (spodni czy bluzek).