Ekopieluchowanie to termin określający ekologiczne decyzje dotyczące pieluszek maluszka. Przeważnie odnosi się to do pieluszek wielorazowych, takich jak pieluszki bambusowe czy pieluszki bawełniany. Z racji tego, że jest to pojęcie dość nowe i cieszące się dość sporym zainteresowaniem, powstało mnóstwo teorii na jego temat. Jakie są fakty i mity oraz wady i zalety ekopieluchowania?
Ekopieluchowanie – fakty i mity na temat pieluszek wielorazowych
Pieluchy wielorazowe (zarówno pieluszki bambusowe, jak i bawełniane) staja się coraz bardziej popularne. Niestety, nadal sporo osób nie zdaje sobie sprawy, iż istnieje inny wariant dla pieluch jednorazowych. A ci, którym obiło się to zagadnienie o uszy, zazwyczaj wyobrażają sobie górę tetry do gotowania i prasowania oraz ceratowe majtki, które powodują odparzenia. Na szczęście, w obecnych czasach jest sporo możliwości, które sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie. Największymi mitami związanymi z pieluszkami wielokrotnego użytku, a więc z ekopieluchowaniem są:
To obrzydliwe, a zarazem niehigieniczne, śmierdzi i wymaga kontaktu z kupą maluszka – to mit, ponieważ zasiusianą pieluszkę wrzuca się do wiadra z workiem pul, siateczkowym lub bawełnianym. Następnie całość przekłada się do pralki, dbając o to, Aby wszystko się wysypało, tym sposobem nie występuje kontakt z zawartością pieluszki. W przypadku kupki wystarczy pozbyć się zawartości pieluszki do toalety, a mlecznych kupek wcale nie trzeba spłukiwać, ponieważ rozpuszczają się w wodzie
Pranie jest energochłonne (wysoka temperatura i duże zużycie wody) – jest to po części fakt, a po części mit (wszystko zależy od jakości pieluszki bambusowej czy bawełnianej), ponieważ nowoczesne pieluchy nie wymagają prania w wysokich temperaturach.
Pieluchy trzeba gotować i prasować – jest to mit, ponieważ do zabicia groźnych bakterii wystarczy temperatura 40 stopni, a prasowanie nie jest wskazane ze względu na spłaszczenie włókien – co zmniejsza ich chłonność.
Pieluszki bambusowe i bawełniane wielokrotnego użytku – wady i zalety
Do głównych zalet stosowania pieluszek wielorazowych zaliczane są:
- Przyjazny skórze materiał wykonania pieluszek – pieluszki bambusowe i bawełniane,
- Dzięki swojej przewiewności nie powodują odparzeń;
- Po wyrzuceniu rozkładają się o wiele szybciej niż pieluszki jednorazowe.
Główną wadą pieluszek wielorazowych jest konieczność ich prania, co nie jest jednak kwestią tak bardzo uciążliwą. To właśnie dzięki wyżej wymienionym korzyścią pieluszki wielorazowe są takie ekologiczne i stanowią podstawę do ekopieluchowania.