Co gdy bardzo często czujemy się osłabieni?

Wiele osób miewa okresy, w których jest nieco bardziej osłabiona. Może to być chwilowe osłabienie, jednak bywa, że jest to brak jakichś witamin, takich jak witamina PP, która pełni w organizmie bardzo istotną funkcję, której nie należy bagatelizować.

Często zdarza się, że w przeciągu roku miewa się takie stany, gdy permanentnie czuje się osłabienie organizmu. Może to być spowodowane wieloma przyczynami, które mają różnorakie podłoże, jednak za każdym razem warto dokładnie przeanalizować, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy. Niekiedy może to być po prostu chwilowy brak energii, ale problem pojawia się wtedy, gdy okazuje się, że chodzi o niedobory minerałów lub witamin, które są kluczowe dla funkcjonowania ludzkiego organizmu. Może to dotyczyć na przykład niedoboru witaminy PP. Jest to nazwa stosowana od tego, że ma działanie przeciwpelagryczne, jednak powszechnie określa się ją, jako witaminę B3 i pod taką nazwą powszechnie jest opisywana. Witamina PP to związki niacyny i amidu, które pełnią w organizmie niezwykle istotną funkcję.

Witamina PP – czym objawiają się niedobory?

Witamina B3 bierze udział w syntezie oraz rozkładzie substancji odżywczych, takich jak cukry, aminokwasy i tłuszcze. Ich efektem jest uwalnianie energii, która później jest wykorzystywana przez organizm do podtrzymywania funkcji życiowych. Witamina PP jest także kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, co również ma duży wpływ na rzeczywiste działanie organizmu. Ponadto proces tworzenia czerwonych ciałek, nie może odbywać się optymalnie bez udziału tej witaminy. Wszystkie z powyżej wymienionych procesów, jeśli tylko zostaną zaburzone, objawiają się chronicznym zmęczeniem, przygnębieniem, brakiem koncentracji, a także problemami, takimi jak biegunka. Chroniczny niedobór witaminy B3 nie jest powszechny, gdyż jest ona naturalnie syntetyzowana w ludzkim organizmie. Niektórzy ludzie mają jednak z tym problem. W najgorszej sytuacji są alkoholicy, diabetycy oraz osoby cierpiące na problemy z wątrobą, u których naturalny proces powstawania witaminy B3 może być zaburzony.

Witamina PP – suplementacja

Jeśli zaobserwuje się u siebie powyżej wymienione objawy, warto przebadać poziom witaminy PP i ewentualnie rozpocząć jej suplementowanie. Należy to zrobić pod okiem lekarza, który prawidłowo dobierze dawki i dopasuje je do poziomu niedoborów, a także rozpozna przyczyny, przez które doszło do wystąpienia niedoborów witaminy w organizmie.