Ciąża – pierwsze objawy – jakie są i kiedy się zaczynają?

Ciąża to stan wyczekiwany przez wiele kobiet, jednak pojawiające się w pierwszych tygodniach objawy często mylone są z grypą czy zatruciem pokarmowym. Po jakim czasie zrobić test ciążowy, żeby wynik był prawdziwy?

Jak rozpoznać ciąże?

W pierwszych tygodniach niełatwo jest rozpoznać zapłodnienie, gdyż w wielu przypadkach nie pojawiają się jakiekolwiek objawy bądź symptomy omawianego stanu. Jest to związane ze stopniowym przyzwyczajaniem się organizmu do zmian, które w nim zachodzą. Kiedy minie około 10 dni od zapłodnienia, czyli między 2 a 3 tygodniem ciąży pojawiają się pierwsze objawy, które bardzo łatwo można przeoczyć. Stają się one bardziej intensywne, kiedy płód ma już 4 do 6 tygodni. W pierwszej kolejności pojawiają się nudności oraz wymioty. Uprzykrzają życie zarówno o poranku, jak i wieczorem, a w nielicznych przypadkach trwają przez cały dzień. Te nieprzyjemne skutki uboczne sprawiają, że w pierwszych miesiącach ciąży może nastąpić znaczny spadek wagi. Są one uwarunkowane zwiększeniem w organizmie stężenia gonadotropiny kosmówkowej. Kluczową role odgrywają również czynniki psychiczne, gdyż zdecydowanie większą szansę na pojawienie się wymiotów i nudności, maja kobiety zmagające się z dużym stresem i lękiem. Kolejny czynnik wskazujący na zapłodnienie to brak miesiączki. Jednak wiele kobiet, które są w ciąży, przez kolejne 4 miesiące od zapłodnienia mają miesiączkę. Warto zaznaczyć, że jest ona mniej obfita, ale mimo wszystko pojawia się w regularnych odstępach czasu, co może wywołać opóźnienie potwierdzenia ciąży. Właśnie dlatego, że niektóre objawy mogą być mylące, warto wiedzieć po jakim czasie zrobić test ciążowy?

Rozpoznanie zapłodnienia – po jakim czasie zrobić test ciążowy?

Test ciążowy wykonywany w zaciszu domu ma za zadanie potwierdzić zapłodnienie. Należy go wykonać w odpowiednim czasie, gdyż tylko wtedy zdecydowanie zmniejsza się ryzyko otrzymania fałszywego wyniku. Kilka dni od stosunku to zbyt wcześnie, żeby otrzymać rzetelne rezultaty. Aby potwierdzić zapłodnienie wymagana jest obecność gonadotropiny kosmówkowej w organizmie, które produkcja odbywa się kilka dni po zagnieżdżeniu zapłodnionej komórki jajowej w błonie śluzowej macicy. Wymaga to czasu, dlatego testu ciążowego nie należy wykonywać wcześniej niż 10 dni po stosunku.

Warto mieć na uwadze, że testy wykonywane w domu nie są idealne i granica błędu wynosi kilka procent. Nieprawdziwe dodatnie wyniki pojawiają się w sytuacji, gdy w niedawnym czasie kobieta poroniła (mogła być tego nieświadoma), albo w sytuacji, kiedy w organizmie rozwija się ciąża pozamaciczna. Inna sytuacja to zażywanie leków psychotropowych, silnych leków przeciwbólowych, zastrzyków hormonalnych, środków o działaniu antyhistaminowym oraz leków wspierających płodność. Kolejne przyczyny błędnego wyniku to wybrane choroby i dolegliwości, wśród których wymienia się schorzenia tarczycy, nerek, torbiele występujące na jajnikach, nowotwory oraz rozpoczęcie menopauzy.