4 proste sposoby na uporczywy katar i zatkany nos.

Young woman coughing covered by warm duvet

1. Inhalacje. Przygotuj miskę z gorącą wodą, dodaj do niej kilka kropli olejku eterycznego z sosny, jałowca lub drzewka herbacianego. Pochyl się nad miską, zakryj głowę ręcznikiem i wdychaj lecznicze opary. Możesz też wykonać podobną inhalację używając naparu ziołowego. Po takim zabiegu od razu poczujesz znaczną ulgę, a zatkany nos zostanie udrożniony. Na noc warto nakleić na piżamę specjalny plasterek z olejkami eterycznymi, które uwalniając się powoli w ciągu nocy będą skutecznie zwalczać nawet bardzo uporczywy katar.

2. Picie rozgrzewających napojów. Sprawdzą się herbatki ziołowe- rumianek, szałwia, mięta. Doskonale działa też herbatka z imbiru, cynamonu i goździków z dodatkiem soku z cytryny. Ciepło uwalniane z parującego napoju, w połączeniu z ziołowymi substancjami leczniczymi, przyniesie dużą ulgę i ułatwi oddychanie.

3. Jedz cebulę i czosnek. Dzięki zawartym w, nim substancjom o działaniu antybakteryjnym i antywirusowym szybciej zwalczysz infekcje. Ponadto zawarte w tych warzywach fitoncydy zmniejszą obrzęk błony śluzowej i pomogą odblokować zatkany nos. Jeśli, więc cierpisz na uporczywy katar sałatka ze świeżą cebulką i grzanki czosnkowe, to doskonały pomysł.

4. Preparaty z apteki. Jeśli zależy Ci na szybkim efekcie warto sięgnąć po środki apteczne. Ich działanie jest niemalże natychmiastowe i utrzymuje się przez kilka godzin, są, więc pewnym wyjściem z sytuacji, gdy masz zatkany nos, a nie możesz wziąć wolnego w pracy. Do wyboru masz krople, spray, tabletki. Większość tego typu preparatów jest oparta na środku przeciwzapalnym, który pomaga zwalczyć infekcję oraz na substancji obkurczającej naczynia krwionośne w nosie znacznie zmniejszającej obrzęk błony śluzowej, co ułatwia swobodne oddychanie. Warto również zaopatrzyć się w wodę morską w sprayu. Pomoże usunąć wydzielinę zapalną, łagodzi obrzęk w nosie, nawilża i przynosi sporą ulgę.